Board and Committees

+ = Voting Members of the ArSHA Board

 

EXECUTIVE BOARD:

+ President: Amy Hilton Anson (6/30/23)

+President-Elect:  Staci Dover  (6/30/23)

+Past President: Melanie Moore (6/30/23)

+Recording Secretary: Rachel Shatto (6/30/23)

+Treasurer: Amna Fares (6/30/23)

+VP for Audiology: Linda Nieb (6/30/23)

+VP for Speech-Language Pathology: Sarah Dactyl (6/30/24)


STANDING COMMITTEE CHAIRS AND MEMBERS:

+Membership Chair: Janette Booth (6/30/24)

  • Lorri Andrews
  • Katrina Graff
  • Jessica Flax
  • Trianna Ogilvie

 

+Community Relations Chair: Samantha Hagness (6/30/23)

  • Danika Knight
  • Ashley OMara
  • Ann Lehn
  • Shelby Roy
  • Lori Taniguchi

 

+Communications Chair: Leah Mackie (6/30/24)

  • Lauren Cantrell
  • Devin Hall
  • Casey Metz
  • Erica Benson
  • Kimberly Irion
  • Denise Stats-Caldwell

 

+Ethical Practices Chair: Elizabeth Morrison (6/30/24)

  • Melanie Moore
  • Kim Farinella
  • Jeff Meeks
  • Shelly Lanham

 

+2023 Annual Convention Co-Chairs: Carly Stoltenberg and Jennifer Ponder (6/30/23)

  • Cultural Linguistic Diversity Chair: Victoria Clark
  • VP for Audiology: Linda Nieb
  • Budget Chair: Amna Fares
  • SLPA Chair: Amy Hill
  • Early Childhood Chair: Cynthia Fangman Farrell
  • President: Amy Anson
  • President Elect: Staci Dover
  • School SLP Committee Chair: Kimberly Smejkal
  • AAC Committee Chair: Danica Stampfel
  • Ad Hoc committee members
    • Honors Committee: Kathleen Peterson
    • Professional Development Chair: Rui Hernandez
    • Community Relations Chair: Samantha Hagness
    • Communications Chair: Leah Mackie

 

+2024 Annual Convention Chair-Elect: Robbie Jackson (6/30/24)

 

+ Professional Development Chair: Rui Hernandez (6/30/23)

  • Stephanie Christensen
  • George Wolford
  • Sarah Dachtyl

 

+Government Affairs Chair: Jennifer Casteix (6/30/23)

  • Michael Skelton (Audiology)
  • Sarah Glenn (STAR)
  • Kelli Gladieux (SEAL)
  • Ronda Polesky (StAMP)
  • Amy Hilton Anson
  • Maria Hase
  • Kathleen Peterson
  • Leah Mackie

 

+ Audiology Committee Chair: Linda Nieb (6/30/23)

  • Kathleen Peterson
  • Debbie Venkatesh
  • Michael Skelton
  • Fadyeh Baraket
  • Melanie Moore
  • Pat Clees
  • Cheryl Leeper


+
STUDENT REPRESENTATIVES (representatives share a vote on the Board):

  • NAU
    • Undergrad:  TBD
    • Grad: Marquisa Regnier
  • UA
    • Undergrad: TBD
    • Grad: TBD
  • ATSU
    • Grad: TBD
  • ASU
    • Undergrad: TBD
    • Grad: TBD
  • MWU
    • Grad: TBD

Grad: Laura Peterson

  • MWU: Grad: Shaye Faherty

 

SPECIAL COMMITTEE CHAIRS AND MEMBERS:

Honors Committee:

  • Kathleen Peterson (Chair)
  • Debbie Venkatesh
  • Jeff Meeks
  • Lori Taniguchi
  • Mary Keeney

 

Medical SLP Committee:

  • Katrina Graf (Co-Chair)
  • Kathleen Cazzato (Co-Chair)
  • Lisa Crujido
  • Sharon Edwards
  • Amna Fares
  • Allison Hoffman
  • Kelly Ingram
  • Katrina Jensen
  • Jackie Knoll
  • Shelly Lanham
  • Jessica Lasky
  • Lisa Naylor
  • Annette Rak
  • Lindsey Sarver
  • Denise Stats-Caldwell
  • Lindsay Stevens
  • Jessica Williams
  • Megan Mesman
  • Ladonna Rodriguez
  • Leah Mackie

 

School SLP Committee:

  • Kimberly Smejkal (Chair)
  • Shelly Thomas
  • Sharon DeFranco
  • Mary Keeney
  • Sandy Stewart
  • Staci McCauley
  • Brittany Vinson
  • Lynne Remson
  • Neal Glover
  • Kara Johnson
  • Natalie Mannion
  • Amy Anson
  • Darrell Dern
  • Kelli Gladieux
  • Amy Hill
  • Thom West
  • Sarah
  • Maria Dixon

 

SLPA Committee:

  • Amy Hill (Chair)
  • Sharon DeFranco
  • Lisa Kathman
  • Cathy Bacon
  • Vickie Jones
  • Darrell Dern
  • Jeff Meeks
  • Elianita De Paula
  • Lizzette Pasallo
  • Kelsey Sparrow


Early Childhood Committee:

  • Cindy Fangman-Farrell (Chair)
  • Sharon DeFranco
  • Kate Ambrose
  • Jennie Molerup-Matlock
  • Sharon Crouse-Matlock
  • Amber Neubauer

 

Budget Committee:

  • Amna Fares (Chair)
  • Amy Hilton Anson
  • Melanie Moore
  • Diane Yenerall (Craven Management)

 

Committee on Committees: Elections

  • Melanie Moore (Chair)
  • Linda Nieb
  • Sarah Dactyl

 

Cultural and Linguistic Diversity Committee

  • Victoria Clark (Chair)
  • Rui Hernandez
  • Keila Gutierrez
  • Angela Curtright
  • Barbara Dabul
  • Monique Hernandez Madrid
  • Dawn Cosgrove Greer
  • Myra Schatzki

 

AAC Committee

  • Danika Stampfel (Chair)
  • Jeremy Legaspi
  • Elizabeth Morrison
  • Rui Hernandez
  • Nathan Glover

 

ASHA COMMITTEE OF AMBASSADORS REPRESENTATIVES:

  • Audiology – Kathleen Peterson
  • Speech-Language Pathology – Maria Hase

ASHA SEAL (State Education Advocacy Leader) – Kelli Gladieux

ASHA STAR (STate Advocates for Reimbursement) Representative – Sarah Glenn

ASHA STAMP (State Advocate for Medicare Policy) Representative – Ronda Polesky

ADE (Arizona Department of Education) Liaison – Kelli Gladieux

 

Lobbyist for ArSHA - Todd Baughman with Policy Development Group

ArSHA Webmaster: Matt Roberts

Facebook: https://www.facebook.com/ArizonaSpeechLanguageHearingAssociation/

  • FB Administrators: Leah Mackie, Amy Hilton Anson, Matt Roberts

Instagram: https://www.instagram.com/arshaorg/

  • Instagram Administrator: Denise Stats-Caldwell, Amy Hilton Anson